GLOBE programa – unikali galimybė Lietuvos mokiniams ir mokytojams tirti aplinką drauge su mokslininkais.
Nuo šių, 2024 metų rugsėjo 9 dienos Gražiškių gimnazija prisijungė prie GLOBE programos.
Jau beveik 100 mūsų šalies mokyklų dalyvauja GLOBE programos projektuose, kurių metu mokiniai padeda mokslininkams atlikti aplinkos mokslinius tyrimus. Kuo mokiniams, mokytojams, mokykloms vertingas ir įdomus dalyvavimas GLOBE tinkle ir kaip prie jo prisijungti, pasakoja Monika Gineitytė, Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) Ekologijos ir menų poskyrio metodininkė bei GLOBE koordinatorė mūsų šalyje.
GLOBE yra tarptautinis praktikos, mokslo ir švietimo tinklas, apjungiantis moksleivius, mokytojus, mokslininkus ir kitus partnerius, kurie dirba drauge, siekdami geriau suprasti, tausoti ir pagerinti Žemės aplinką.
GLOBE programą 1994–aisiais per Žemės dieną, kuri minima kovo 20–ąją, įkūrė, o 1995–aisiais, taip pat per Žemės dieną, apie jos įgyvendinimo pradžią paskelbė JAV vyriausybė.
„Lietuva prie GLOBE programos prisijungė 2002–aisiais. Tuomet buvome šimtoji programoje dalyvaujanti šalis, o šiuo metu programa vienija jau 127 pasaulio valstybes“, – pasakoja M. Gineitytė.
Ką veikia GLOBE dalyviai
GLOBE sumanyta kaip piliečių mokslo iniciatyva – ją sudaro ilgai trunkantys projektai, kurių metu mokiniai padeda mokslininkams tirti aplinką.
„Mokiniai stebi bei atlieka atmosferos, biosferos, hidrosferos ar pedosferos (dirvožemio) matavimus. Pavyzdžiui, mokiniai kartu su mokytojais fiksuoja datas, kada augalai sužaliuoja ar numeta lapus, bei teikia šią informaciją į duomenų sistemas. Tuomet gali įsitraukti mokslininkai, atlikti analizę ir ekstrapoliuoti ateities perspektyvas, kiek CO2 bus pašalinta, o kiek kaupsis atmosferoje“, – pasakoja GLOBE atstovė.
Rugsėjo 9–11 d. į Žagarės regioniniame parke esančioje Gamtos mokykloje LINEŠA surengė tarptautinius GLOBE programos kvalifikacinius mokymus. Į juos susirinko biologijos, matematikos, IT mokytojai bei STEAM specialistai iš visos Lietuvos, norintys kelti kvalifikaciją ir pradėti vykdyti GLOBE programos veiklas kartu su mokiniais savo mokyklose ar STEAM ugdymo centruose, o taip pat patyrę GLOBE mokytojai, norintys tapti GLOBE treneriais.
Kodėl verta prisijungti
„Dalyvavimas GLOBE naudingas tiek mokiniams, mokytojams, tiek ir mokslininkams“, – pabrėžia Monika Gineitytė.
Moksleiviams GLOBE programa suteikia galimybę rinkti mokslinius duomenis apie jų vietinę aplinką, dalintis jų tyrimų rezultatais bei bendradarbiauti su kitais GLOBE programos dalyviais visame pasaulyje.
Mokytojams GLOBE suteikia galimybes dalyvauti praktiniuose mokymuose, mokymo programų išteklius bei kontaktus su kolegomis, moksleiviais ir mokslininkais visame pasaulyje. Programa duoda prieigą prie pilnos GLOBE duomenų bazės, galimybę mentoriauti ir įkvėpti moksleivius, vadovauti vietiniams moksliniams tyrinėjimams bei būti GLOBE International STEM tinklo dalimi.
Daugiau apie GLOBE Programą ir mūsų mokymus Žagarėje: https://www.lmnsc.lt/naujiena/globe-programa—unikali-galimybe-lietuvos-mokiniams-ir-mokytojams-tirti-aplinka-drauge-su-mokslininkais/
Parengė biologijos mokytoja metodininkė Janina Vasaitienė