„Erasmus+KA220“ projektas „Rangers of Change“

Gražiškių gimnazijos mokinių ir mokytojų grupelė viešėjo Portugalijoje, kur įvyko ketvirtasis „Erasmus+KA220“ projekto „Rangers of Change“ (ROC – Pokyčių iniciatoriai) partnerių susitikimas.

Nors Portugalija projekto dalyvius pasitiko vėsiu, lietingu oru, bet labai šiltu priėmimu. Visi projekto dalyviai (ispanai, rumunai, graikai ir lietuviai) apsigyveno portugalų šeimose, kur galėjo arčiau pažinti Portugalijos kultūrą bei tradicijas.

Viešnagės metu projekto dalyviai išklausė  paskaitų apie nemažai problemų, susijusių su klimato kaita, šiukšlių pertekliumi bei jų perdirbimu. Savo susirūpinimą išreiškė ne tik Erasmus+ projekto koordinatorė, mokyklos Escola Básica e Secundária Martinho Árias direktorė,  bet ir miesto valdžia. Todėl daugiau nei 40 viso projekto dalyvių grupė pasodino Erasmus+ medelių sodą Sorės miesto parke, taip bent dalele galėdami prisidėti prie oro taršos mažinimo.

Mokiniai taip pat susipažino su šiukšlių rūšiavimu portugalų namuose, kokių spalvų konteineriai stovi Portugalijos gatvėse. Kiekvienos šalies atstovai lygino su  savo tautiečių įpročiais ir atsakomybe. Vėliau aplankė šiukšlių rūšiavimo aikštelę, kur savo akimis pamatė, koks didelis visuomenės vartotojiškumas, kiek daug pastangų ir žmogaus rankų reikia perrūšiuojant visas tas šiukšles, o kvapų prisiminimai išliks ilgam.

„Erasmus+KA220“ projekto „Rangers of Change“ dalyviai turėjo galimybę aplankyti dar nuo XIII amž. veikiantį Coimbros universitetą, kuriame veikia 8 fakultetai, universiteto biblioteką, kurios fonduose saugoma daugiau kaip 250 000 tomų iki 18 amžiaus išleistų medicinos, geografijos, istorijos, humanitarinių ir fizikos mokslų, civilinės, kanonų teisės, filosofijos, teologijos knygų; įdomus faktas dar ir tai, kad šioje bibliotekoje buvo filmuotos filmo „Gražuolė ir pabaisa“ scenos.

Aveiro mieste plaukdami kanalu, klausydami vietinės gidės, dalyviai susipažino ir stebėjo druskos išgavimo paslapčių, kartu aplankė ir austrių auginimo fermą, kur vos keliuose kibiruose yra auginama apie 2 mln. austrių. Kai kas išdrįso ir paragauti.

Molio fabrike projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti, kiek reikia pastangų, darbo, kol ant kiekvieno iš mūsų stalo atsiranda koks nors gražus indas.

Dalyvavimas šiame projekte suteikė puikias galimybes pažiūrėti į šiukšlių kaupimą, rūšiavimą, perdirbimą kitu kampu, vertinti kiekvieną įsigytą daiktą ir kuo mažiau švaistyti. Taip pat susipažinti su Portugalijos architektūra, senamiesčio tipo miestais, trinkelėmis grįstomis gatvėmis, kiemuose augančiais apelsinais, rankomis tapytomis plytelėmis, vietinių žmonių vaišingumu ir šiltumu. Pasak visų keturių Gražiškių gimnazijos aštuntokių – tai pats geriausias Erasmus+ projektas, kuriuose teko dalyvauti, nes susiradome draugų ne tik projekto laikotarpiui, bet tikriausiai ir visam gyvenimui.

Projekto partnerių susitikimas baigėsi pažymėjimų įteikimu ir susitarimu dėl tolimesnių veiklų bei paskutinio susitikimo. Mūsų mokykla savo partnerių lauks 2024m balandžio mėnesį.

Gražiškių gimnazijos mokytoja Rasa Akucevičiūtė

I had a great time in Portugal. I enjoyed the beautiful horizons. I met people who very hospitably welcomed me into their homes. Those people were like a second family to me, it was very difficult to part with them. Portugal really impressed me as a country, it was simple but extraordinary. The biggest impression was that the town was calm, there were no robberies and I felt much safer. I was impressed by Coimbra University. The university looked very impressive, and the architecture impressed me as well.
Girmante
After a lot of waiting and preparation, we finally went to Portugal, which was full of excitement and fun activities. I liked planting trees most, we all helped each other and had fun together. What attracted me most was the beauty of the streets of the city of Coimbra. There was a lot of greenery everywhere, oranges growing on the streets were the juiciest! I am very happy to be part of the ,,Erasmus" project, create so many memories and meet so many wonderful people.
Egle
This mobility was the best I ever had. I really liked the clay factory. My host was AMAZING. She took me to her karate lesson and it was very cool. I imagined it totally different. There is so much respect and it looks very subtly but powerful too. My host also took me to traditional dances in the ranch. It was very fun. I got to dance too. Surprisingly, I did pretty good. It wasn’t  too hard for me and Ienjoyed it a lot. Like I said, it was a really good Erasmus!
Gabriele
Erasmus project to Soure was the best trip ever. The best memory was on Tuesday when we went to Coimbra and had free time. I liked my host family the most, they are really nice people. Especially my host and her twin sister, I loved spending time with them. During the mobility, I was impressed by kids’ friendliness. I was also impressed by Portugal’s beauty and how people always smile. In conclusion, this mobility is perfect and I could not find a single minus.
Martyna