„Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą, kuri didina ir išlaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę. Sunaikink ją – sunaikinsi santaiką, vienybę ir gerovę. Sunaikink ją, – užtemdysi saulę danguje, sumaišysi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę […].”, –1599 metais rašė Mikalojus Daukša ,,Postilėje“ išreikšdamas susirūpinimą gimtosios kalbos likimu, skatindamas ją mylėti, gerbti ir saugoti. O šiandien mes ar prisimename šiuos reikšmingus žodžius? Ar mums dar svarbi gimtoji kalba? O iš kur atsirado lietuvių kalba? Iš ko ji susideda?
Padėti surasti atsakymus į šiuos klausimus dažnam lietuviui padeda kasmet vasario-kovo mėnesiais vykstančios Lietuvių kalbos dienos: jų metu visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojami įvairūs renginiai, kurių tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.
Toks renginys vyko ir mūsų gimnazijoje. Kovo 13 dieną lietuvių kalbos mokytojos Aldona Adomaitytė ir Stefanija Navickienė 5-12 klasių mokinius pakvietė dalyvauti Lietuvių kalbos dienoms skirtoje viktorinoje ,,Paglostyk žodį“. Peržiūrėję filmą ,,Kalbą kuriu AŠ“, mokiniai pasiskirstė į komandas ir varžydamiesi tarpusavyje ieškojo atsakymų į sudėtingus ir lengvesnius klausimus: kada minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena? Kas išleido pirmąją lietuvišką gramatiką? Kada ir kuris dokumentas sugrąžino lietuvių kalbai valstybinės kalbos statusą? Kuri iš šių kalbų darė didžiausią įtaką lietuvių kalbai iki XX a.? Kuri kalba yra senesnė – lietuvių ar lotynų? Vėliau mokiniai atliko kūrybinę užduotį.
Tikime, kad ši viktorina paskatino mokinius susimąstyti, jog gimtoji kalba yra dovana, jog lietuvių kalbos likimas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Taigi ,,Kalbą kuriu AŠ“. O tu?
Lietuvių kalbos mokytoja Stefanija Navickienė